Přednáška z cyklu EHRI-CZ a Židovského muzea v Praze
Otázky historické paměti a politiky jsou opět v centru veřejné debaty. Po dlouhém období, kdy byl v rámci globální diskuse kladen důraz na uchování vzpomínky na holocaust, dochází nyní k výrazným změnám. Jaký význam má paměť holocaustu v Evropě a na Západě, zejména v souvislosti s migrací a debatami o kolonialismu? Jak se mění v době, kdy je imigrace často vnímána jako problém? Přednáška německého historika Dirka Rupnowa představí současný pohled na problematiku, která v evropském i světovém kontextu rezonuje stále více.
Akce proběhne v anglickém jazyce.
Vstup volný. Omezená kapacita, prosíme o rezervaci místa.
Univ.-Prof. Mag. Dr. Dirk Rupnow: Narodil se v Berlíně, studoval historii, germanistiku, filozofii a dějiny umění na Svobodné univerzitě v Berlíně a ve Vídni. Magisterský titul Mag. phil. získal v roce 1999 ve Vídni, titul Dr. phil. v roce 2002 v Klagenfurtu a habilitaci v roce 2009 ve Vídni. V letech 1999/2000 byl řešitelem projektu Historické komise Rakouské republiky. Jako host byl pozván do mnoha výzkumných institucí v Rakousku (IFK, IWM), Německu (Institut Simona Dubnowa pro židovské dějiny a kulturu), Francii, Izraeli a USA (Duke University, Dartmouth College, USHMM). V roce 2009 obdržel Fraenkelovu cenu za soudobé dějiny od Vídeňské knihovny v Londýně. Od roku 2009 působí na univerzitě v Innsbrucku, v roce 2010 se stal vedoucím katedry soudobých dějin. Od roku 2018 působí jako děkan Filozoficko-historické fakulty. V roce 2017 působil jako Distinguished Visiting Austrian Chair na Stanfordově univerzitě, v roce 2022 jako hostující profesor na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Zabývá se evropskými dějinami dvacátého a jednadvacátého století, holocaustem a židovskými studii, paměťovými kulturami a politikou dějin, intelektuálními dějinami, dějinami migrace a muzeologií.
Přednáška se koná v rámci cyklu ŽMP a EHRI-CZ „Nové poznatky a prameny k dějinám holocaustu“ u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války.