Přednáškový cyklus Židovského muzea v Praze a EHRI-CZ
Při příležitosti 80. výročí konce druhé světové války připravilo Židovské muzeum v Praze cyklus přednášek Nové poznatky a prameny k dějinám holokaustu. Program, realizovaný ve spolupráci s EHRI-CZ, nabídne prezentace předních odborníků zaměřené na analýzu historických pramenů a nové interpretace dějin holokaustu.
Cyklus zahájí ve středu 12. února v 18 hodin v auditoriu Oddělení pro vzdělávání a kulturu (OVK, 3. patro, Maiselova 15, Praha 1) přednáška historičky Mgr. Magdaleny Sedlické, Ph.D. z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR Dokumentační akce v Praze, která se zaměří na digitální edici svědectví přeživších šoa vytvořenou v rámci projektu EHRI.
Další přednášky proběhnou v jarních měsících. V úterý 25. března v 18 hodin se historička umění PhDr. Eva Janáčová, Ph.D. bude věnovat fenoménu Lázeňského antisemitismu, který se odrážel ve vizuální kultuře českých a moravských lázeňských měst na přelomu 19. a 20. století.
Ve čtvrtek 3. dubna v 19 hodin v Maiselově synagoze (Maiselova 10, Praha 1) představí německá historička Prof. Dr. Andrea Löw své poznatky obsažené v knize Deported. „Always with one foot in the grave“ – Experiences of German Jews. Na základě stovek svědectví mapuje individuální zkušenosti deportovaných německých Židů.
Jarní cyklus uzavře v úterý 17. června v 19 hodin v Maiselově synagoze přednáška Dr. Janine P. Holc z Loyola University Maryland The Weavers of Trautenau: Jewish Female Forced Labor in the Holocaust, přibližující životní podmínky polských židovských dívek nuceně nasazených v textilních továrnách na Trutnovsku během druhé světové války.
Podzimní část cyklu přinese další zajímavá témata a nové výzkumy. Podrobné informace budou postupně zveřejňovány na webových stránkách Židovského muzea v Praze.
Vstup na všechny přednášky je volný.