cart
0

Vyšel významný knižní příspěvek k dějinám Prahy

V těchto dnech vychází s přispěním MÚA důležité dílo na poli dějin Prahy. Publikace První v obci. Purkmistři, starostové a primátoři města Prahy 1784–1989 editorek Jany Konvičné a Martiny Maříkové z Archivu hl. m. Prahy přináší základní životopisné informace o dnes často neprávem zapomenutých osobnostech z čela pražské obce od vzniku sjednocené Prahy (1784) do pádu komunismu (1989). Kolektiv 27 autorů, včetně Jana Hálka, Martina Klečackého, Borise Moskoviće and Luboše Velka z MÚA, téma podrobil novému pramennému bádání, díky čemuž kniha přináší i řadu nových poznatků.

Kniha je rozčleněna do tří částí. První obsahuje úvodní studii a soupisy primátorů Starého Města pražského, Nového Města pražského a Menšího Města pražského (Malé Strany) z let 1537/1547 až 1784. Jádro publikace tvoří 38 biogramů „prvních mužů“ pražské obce; uzavírá ji ediční poznámka a nezbytný vědecký aparát: jmenný rejstřík, seznam použitých pramenů a literatury, seznam vyobrazení a seznam zkratek.

Úvodní studie Od prvního mezi konšely k primátorovi shrnuje základní mezníky ve vývoji pražské městské správy a samosprávy a proměny úlohy a postavení úřadu purkmistra/starosty/primátora jako hlavy pražského magistrátu a obce. Čtenář v ní najde informaci nejenom o tom, kdy byl tradiční termín purkmistr nahrazen českým označením starosta a následně pojmem primátor, ale i jaká kritéria musely splňovat osoby, které se o tuto funkci ucházely, nebo jak se v čase měnily jejich kompetence. Zatímco na počátku sledovaného období se jednalo o státního úředníka dosazovaného úřady, od poloviny padesátých let 19. století do jeho výběru i chodu radnice postupně výrazně zasahovala politická uskupení, později politické strany. Kruh se symbolicky uzavřel po roce 1948, kdy primátoři „řídili“ pražskou radnici z vůle komunistické strany, která rozhodovala téměř o všem.

Osudy jednotlivých prvních mužů hlavního města českého státu sleduje 38 biogramů, doplněných jejich oficiálním portrétem a podpisem. Jedná se o ucelené studie, které kromě základních životopisných dat pražských purkmistrů/starostů/primátorů přinášejí také analýzu jejich činnosti v době, kdy stáli v čele české metropole. Autorský tým se snažil zasadit jejich působení na pražské radnici do kontextu dějin pražské správy a samosprávy i dějin Prahy obecně. Hlavní pozornost je zaměřena na okruhy, do kterých jednotliví purkmistři/starostové/primátoři zasahovali, a na zodpovězení otázky, jak a do jaké míry svým jednáním ovlivnili vývoj města. Medailony sledují jejich aktivní či pasivní přístup k problémům, které pražská obec musela řešit, jejich angažovanost v konkrétních otázkách týkajících se chodu úřadu a rozvoje města a od druhé poloviny 19. století, kdy se v samosprávě začínají prosazovat i politické strany, také jejich politicko-společenskou angažovanost a její vliv na výkon funkce starosty/primátora. Čtenář tak současně dostává informace o projektech, které pražská obec v daném období realizovala, ať už samostatně, nebo v součinnosti se státními úřady.

Ukázky a více informací o knize viz stránky AHMP.

Související obsah

Publikace

Lidé

member__photo
Oddělení institucionálních fondů
member__photo
Oddělení moderních politických a intelektuálních dějin
member__photo
Oddělení institucionálních fondů
member__photo
Oddělení moderních politických a intelektuálních dějin

Fotogalerie