Oblast umělé inteligence (AI) zažívá v posledních letech obrovský rozvoj. Zejména v souvislosti s rozmachem technologií generativní umělé inteligence se téma AI – potažmo strojového učení (ML) – dostává do popředí v širokém spektru lidských činností, výzkum nevyjímaje. Aplikace založené na velkých jazykových modelech v nebývale krátké době přitáhly pozornost značné části společnosti a podnítily diskusi v otázkách možností jejich využívání. Fenomén AI začal dramatickým způsobem pronikat do naprosté většiny odvětví a výrazným způsobem mění jejich fungování. AI představuje jedinečnou příležitost a zároveň i velkou výzvu pro prakticky všechny vědní disciplíny, které se v rámci ústavů AV ČR zkoumají.
V kontextu výzkumu může efektivní využívání metod AI/ML přinést jednak akceleraci mnoha částí výzkumného procesu, tak i nové impulsy pro „kreativní složku“ výzkumné činnosti – podobně jako k tomu došlo v souvislosti s rozvojem formálních a matematických základů v mnoha vědeckých disciplínách. AI se uplatní při podpoře výzkumné činnosti (management projektů ve VaVaI, marketing a PR vědy, HR ve výzkumných organizacích aj.). Na AI lze nahlížet z mnoha různých perspektiv: od partikulárních, týkajících se různých aspektů zavádění přístupů AI pro řešení konkrétních problémů, tak obecných, týkajících se vlivů a dopadů AI na úrovni různých sektorů (např. zdravotnictví, energetika nebo finanční trhy).
Program AI: Umělá inteligence pro vědu a společnost reaguje na uvedená východiska: cílem programu je podpořit jednak samotný výzkum a vývoj v oblasti obecných metod a přístupů AI a strojového učení, dále aplikování metod AI na jednotlivých ústavech všech tří vědních oblastí k řešení úloh z nejrůznějších domén, a také výzkum společenských aspektů AI. Předkládaný program v neposlední řadě zastřešuje sadu průřezových aktivit v oblasti AI napříč ústavy, podporuje posilování meziinstitucionální spolupráce jak uvnitř AV ČR, tak s dalšími výzkumnými organizacemi mimo AV, včetně zahraničních. Vytváří též potřebnou infrastrukturu pro spolupráci s komerční sférou i veřejnou správou a rovněž pro transfer znalostí v oblasti AI. Neopomíjí ani příležitosti spojené se vzděláváním a výchovou mladé generace či problematiku odolnosti a bezpečnosti v českém výzkumném prostoru. Tato pestrost se odráží v členění projektu na pět výzkumných témat (spolu s jedním podpůrným – koordinace programu).
Program zároveň přispěje ke vnímání AV ČR jako významného aktéra na poli AI nejen v rámci ČR.