Projekt „Migrace a my: Mobilita, uprchlictví a hranice v perspektivě humanitních věd (MyGRACE)“, registrační číslo CZ.02.01.01/00/23_025/0008741, realizovaný z prostředků MŠMT v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský a spolufinancovaný ze strany EU, přináší interdisciplinární synergii do výzkumu o migraci a uprchlictví v České republice. V pěti úzce propojených a vzájemně se doplňujících výzkumných záměrech zkoumá lidi v pohybu z perspektivy literární vědy a kulturních studií, etnologie a antropologie, historie a za použití digitálních metod. Kriticky a novým způsobem studuje exil, rasu a jazyk u současných migrantů, vliv států na transnacionální migraci, dějiny pracovní migrace a hranice.
Do našeho týmu hledáme výzkumného pracovníka / výzkumnou pracovnici, který/á bude ve spolupráci s vedoucím výzkumného záměru „Konstrukce exilu: Od exilu k migraci“ a dalšími členy výzkumného týmu realizovat výzkumnou, publikační a jinou vědeckou organizační a koordinační činnost.
Předpokladem pro práci v tomto výzkumném záměru je schopnost aplikovat intersekcionální hledisko na exil a migraci. Výzkum tak bude zahrnovat procesy marginalizace (s aspekty jako gender, etnicita, sociální postavení) a také mapovat, jakým způsobem jednotlivé migrační skupiny a komunity reprezentují a zaznamenávají specifické zkušenosti exilu a emigrace.
Výzkumný pracovník / výzkumná pracovnice za pomoci egodokumentů, korespondence, petic a osobních spisů poskytne nový pohled na ruský, ukrajinský, německý a/nebo rakouský meziválečný exil v českých zemích. Cílem je v kontrastu s konvenčními studiemi analyzovat uprchlickou zkušenost lidí nepříslušících k politickým a kulturním elitám.
práci v interdisciplinárním týmu výzkumníků, působících na vzdělávacích a výzkumných institucích napříč ČR
možnost podílet se na utváření nového pohledu na výzkum migrace a exilu v českém kontextu s mezinárodním přesahem
příjemné pracovní prostředí a kolektiv, flexibilní pracovní dobu
hrubá mzda 46 000 – 54 000 Kč (v závislosti na zkušenostech)
benefity: 5 týdnů dovolené, sick days, stravenky, příspěvek na penzijní pojištění
schopnost samostatné vědecké a publikační činnosti
spolupráce v interdisciplinárním týmu a organizační schopnosti
zájem o intersekcionalitu a orální historii
aktivní schopnost komunikovat anglicky v psaném i mluveném projevu, čeština výhodou
ukončené doktorské studium v humanitních oborech či krátce před dokončením
Pozice je zamýšlena jako plný úvazek (případně je možné jednat o menším úvazku). Nástup je možný od 1. 4. 2025 s trváním maximálně do termínu ukončení projektu (31. 12. 2028).
Strukturovaný životopis, přehled dosavadních publikací a motivační dopis (česky, slovensky nebo anglicky) posílejte elektronicky do 28. 2. 2025 na adresu sekretariat@mua.cas.cz, předmět: OP JAK exil.