cart
0

Výzkumný pracovník / výzkumná pracovnice projektu OP JAK MyGRACE se zaměřením na výzkum uprchlické politiky v kontextu postsocialistické transformace

Uzávěrka přihlášek
28. 2. 2025

Projekt „Migrace a my: Mobilita, uprchlictví a hranice v perspektivě humanitních věd (MyGRACE)“, registrační číslo CZ.02.01.01/00/23_025/0008741, realizovaný z prostředků MŠMT v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský a spolufinancovaný ze strany EU, přináší interdisciplinární synergii do výzkumu o migraci a uprchlictví v České republice. V pěti úzce propojených a vzájemně se doplňujících výzkumných záměrech zkoumá lidi v pohybu z perspektivy literární vědy a kulturních studií, etnologie a antropologie, historie a za použití digitálních metod. Kriticky a novým způsobem studuje exil, rasu a jazyk u současných migrantů, vliv států na transnacionální migraci, dějiny pracovní migrace a hranice.

 

Do našeho týmu hledáme výzkumného pracovníka / výzkumnou pracovnici, který/á bude ve spolupráci s vedoucím výzkumného záměru „Stát a transnacionální migrace“ a dalšími členy výzkumného týmu realizovat výzkumnou, publikační a jinou vědeckou organizační a koordinační činnost.

 

Předpokladem pro práci v tomto výzkumném záměru je schopnost zkoumat faktory a aktéry ovlivňující řízenou migraci v socialistickém bloku a následné úpravy migrační politiky v Československu (resp. České a Slovenské republice), Polsku a Maďarsku v kontextu postkomunistické transformace.

 

Výzkumný pracovník / výzkumná pracovnice bude za pomoci existujících i nově nahraných orálně-historických rozhovorů s představiteli státních institucí a humanitárních organizací analyzovat ustavení nového právního základu (vč. připojení ke konvenci o uprchlících z roku 1951), nové orgány státu uskutečňující azylové řízení a interakci s pomocnými organizacemi. Cílem bude se zabývat nejen deklarativním příklonem k demokratickým hodnotám, ale také přetrváváním etnických priorit a zároveň změnou evropského uprchlického režimu po konci studené války. Nicméně bude též vítána schopnost nahlédnout téma v kontextu dlouhodobých proměn uprchlických politik zemí středovýchodní Evropy. Lze tedy paralelně zkoumat kontinuity a diskontinuity těchto politik v důsledku dalších politických transformací během dvacátého století, především v období po obou světových válkách.

 

Nabízíme:

Předpokládáme:

Nástup je možný od 1. 4. 2025 s trváním maximálně do termínu ukončení projektu (31. 12. 2028). Strukturovaný životopis, přehled dosavadních publikací a motivační dopis (česky, slovensky nebo anglicky) posílejte elektronicky do 28. 2. 2025 na adresu sekretariat@mua.cas.cz, předmět: OP JAK uprchlická politika.