cart
0

Lumina quaeruntur pro Jana Vondráčka

Tři vynikající vědci, kteří patří ke světovým špičkám ve svých oborech, a šest mladých talentovaných vědců převzali 25. října z rukou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové prestižní ocenění Praemium Academiae 2024 a prémii Lumina quaeruntur. Štědrá finanční částka podpoří výzkum asteroidů, buněčné signalizace, speciálních vlastností molekul, parazitických hub, onemocnění kůže, planetárních rádiových emisí, ale také slovanských a byzantských národů nebo rozvoj digitálních technologií a umělé inteligence v historických vědách.

Jedním z laureátů prémie Lumina quaeruntur je v roce 2024 náš kolega Jan Vondráček.

Jan Vodráček je součástí Oddělení moderních sociálních a kulturních dějin Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. Zabývá se zejména dějinami druhé světové války a historií každodennosti a politické správy protektorátu Čechy a Morava. Soustředí se přitom na nové přístupy pro digitální humanitní vědy (digital humanities) prostřednictvím digitalizace, tvorby databází a digitální analýzy.

Ve spolupráci se specialisty z Massachusettského technologického institutu (MIT) ve Spojených státech amerických vyvíjí unikátní software, který umožní prohledat a spojit obrovské množství digitalizovaných historických pramenů a pomocí umělé inteligence je vyhodnotit. Software umí propojit digitalizované vyhlášky, zákony, úřední protokoly nebo dopisy z konkrétního regionu – nyní je to okres Kladno, nabízí překladač a také služby umělé inteligence k osvětlení tématu a vyhodnocení konkrétního dotazu ať už profesionálního nebo amatérského badatele. Ambicí vědců je nový software zveřejnit a propojovat s archivy, knihovnami a dalšími institucemi po celém světě.

Udělení prémie Lumina quaeruntur umožní Janu Vondráčkovi vybudovat excelentní tým kombinující tuzemskou i zahraniční expertízu v dynamicky se rozvíjející oblasti digitálních technologií a AI v kontextu historických věd. Vzniká zde excelentní centrum pro výzkum v tomto oboru, které bude aspirovat i na významnou pozici v mezinárodním kontextu.

Propojit novodobé „intelektuální dějiny“ s nejnovějšími poznatky výzkumu kulturních dějin se snaží dvouletý projekt GA ČR, který nyní Jan Vondráček dokončuje. Nese název „Militantní demokracie“. Historie formování, obrany a vnímání první Československé republiky v letech 1918–1938 a soustředí se na obranu demokratického systému proti nepřátelům demokracie a vliv Československa na debatu o budoucnosti demokracie v USA koncem 30. let.

U příležitosti ocenění vzniklo také krátké video.

Prémie Lumina quaeruntur cílí na vědce a vědkyně na prahu středního věku včetně těch, kteří se do aktivní kariéry vracejí po rodičovské dovolené. Je určena k založení vlastní výzkumné skupiny laureáta či laureátky a podpora dosahuje až čtyři miliony korun za kalendářní rok na dobu maximálně pěti let. Alespoň 20 % rozpočtu přitom hradí akademické pracoviště, kde stipendista působí.

Text a foto: AV ČR

Photo gallery

Related content

Projects

People

member__photo
Oddělení moderních sociálních a kulturních dějin
member__photo
Oddělení moderních sociálních a kulturních dějin