cart
0

Ženám žádný obor vědecký od přírody není uzavřen

Beseda ke knize za účasti Marie Bahenské

Date of event
3. 10. 2024, 17:30 – 3. 10. 2024, 19:00
Venue
Knihkupectví OUshop, Mlýnská 5, Ostrava

Prozkoumejte cesty žen k vědecké kariéře v první polovině 20. století, které přinesly revoluci v profesním, rodinném i společenském životě. Objevte, jak ženy formovaly a obohacovaly vědecké obory, a jakými neotřelými cestami dokázaly dosahovat úspěchů, často překračujících ustálené hranice. To vše v diskuzi nad knihou Ženám žádný obor vědecký od přírody není uzavřen společně s jejími autorkami Marií Bahenskou, Libuší Heczkovou a Danou Musilovou. Besedu doplní také historička Andrea Pokludová z Filozofické fakulty OU. Místo konání akce najdete ve Welcome Centre Ostravské univerzity na ulici Mlýnská 5 v centru Ostravy.

PhDr. Marie Bahenská, Ph.D. (1970) vystudovala historii a český jazyk na FF UK, kde pokračovala v doktorském studiu historie. Zaměřuje se na české dějiny 19. století, především na vývoj ženského hnutí v českých zemích s přihlédnutím k evropskému kontextu a také na postavení žen ve vědě v 19. a 20. století. V současné době působí na Masarykově ústavu a Archivu AVČR v oddělení osobních a institucionálních fondů od roku 1952.

doc. Mgr. Libuše Heczková, Ph.D. (1967) působí jako ředitelka Ústavu české literatury a komparatistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Mezi hlavní oblasti jejího zájmu patří literatura a kulturní dějiny 20. století, genderová studia, literární teorie a didaktika literatury.

prof. PhDr. Dana Musilová CSc. (1958) je historička a profesorka Historického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Specializuje se na historii 20. století, genderovou historii a gender studies.

doc. PhDr. Andrea Pokludová, Ph.D. (1975) je historička, která se ve svém výzkumu zaměřuje na sociální a kulturní dějiny 19. a první poloviny 20. století, urbánní dějiny 19. a první poloviny 20. století, dějiny ženy, historiografii kulturních a sociálních dějin. Působí na Katedře historie a Centru pro hospodářské a sociální dějiny Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

Anotace knihy
Zapojení žen do vědeckého světa navazuje na zpřístupnění vysokoškolského vzdělání ženám, čímž se významně změnila jejich profesní, rodinná i společenská situace. Tato zásadní změna přichází ve středoevropském prostoru na počátku 20. století a je završena po první světové válce. Cílem autorek je představit komplexní obraz vědkyně v české a československé společnosti první poloviny 20. století; ukázat zastoupení a pracovní výsledky žen v různých vědních oborech, možnosti profesionálního růstu a budování vědecké kariéry, které v případě žen vyžadovalo sladění pracovního a osobního života; představit důvody, které do určitých oborů přiváděly více žen než mužů. Kniha hledá odpovědi na otázky, jaký druh vědění ženy reprezentují a produkují, jaká byla jejich místa ve vědeckých institucích a jak probíhala výměna vědeckých informací. Sleduje jak vzdělávací a vědecké instituce, v nichž se objevovaly ženy, tak osobní i profesní životy vědkyň. Zabývá se také konkrétními příklady, které často svědčí o zvláštních osudech a atypických vědeckých kariérách žen, někdy označovaných pojmem „maverickové“, tedy ty, které překračovaly všechny normy, stereotypy a zažitou praxi a dosahovaly (byť třeba jen částečných) úspěchů.

Knihu Ženám žádný obor vědecký od přírody není uzavřen si bude možné v rámci akce zakoupit dokonce s dvacetiprocentní slevou a zároveň si ji nechat podepsat jejími autorkami.

Annexes