MÚA poprvé ve své historii na Veletrhu vědy
Vyrazte za námi na Veletrh vědy! Připravili jsme pro vás expozici na téma TGM na cestách a dvě přednášky – o vztahu mezi slovem a bojem ve středověku a v raném novověku a o interaktivní aplikaci MemoMap, která mapuje život Židů v okupované Praze.
Tomáš Garrigue Masaryk procestoval během svého života velkou část světa. Nejdelší vzdálenosti překonal za první světové války, kdy projel Evropu, Asii a USA ze západu na východ. Ani před válkou se však jako univerzitní profesor a poslanec říšské rady neomezoval jen na posluchárny, knihovny a parlament. Třikrát zavítal na americký kontinent a do Ruska, dále pobýval v Německu a Anglii, navštívil některá polská a ukrajinská města, cestoval po Balkáně a s přednáškami objížděl celé české země. V prezidentské funkci po roce 1918 podnikl nespočet domácích a řadu oficiálních i soukromých cest do ciziny včetně Blízkého východu či ostrova Capri.
Naše v historii vůbec první expozice v historii konání Veletrhu vědy TGM na cestách se zaměří na fenomén cestování, jehož prostřednictvím představí osobnost T. G. Masaryka. Návštěvníci se dozvědí nejen o mnoha destinacích, které navštívil, ale také o způsobech dopravy, jeho zážitcích z cest a reprezentaci státu v zahraničí. Expozice navazuje na projekt Po stopách TGM rozvíjený od roku 2017.
Na stánku na vás čeká celá řada hravých tematických aktivit, které pro vás nachystali naši vědečtí, knihovní i archivní pracovníci. Aktivity jsou vhodné jak pro menší či větší děti, tak pro dospělé se zájmem o historii a cestování.
Najdete nás v Hale 1, stánek číslo 20. Rozmístění expozic veletrhu viz ZDE.
Veletrh se koná ve dnech 5.–7. 6. vždy od 10 do 18 hodin; vstup zdarma.
//
Zároveň zveme na dvě přednášky našich kolegyň a kolegů:
5. 6. 13:45–14:30 Keplerův sál
Je pero mocnější meče? (Klára Andresová, Ondřej Vodička)
Válka a psané slovo. Dvojice, která je nerozlučně spjata dnes, stejně jako byla již před stovkami let. Psaný text hodnotí proběhlý střet, ale také ovlivňuje podobu toho dalšího. Přeneste se s námi o několik staletí zpátky a přijďte zjistit, jaký byl vztah mezi slovem a bojem na konci středověku a na počátku novověku. Co se lze dočíst v pozdně středověkých bojových příručkách? Jak se učili vojevůdci velet armádám v raném novověku? A jak vypadala válečná propaganda v době třicetileté války?
7. 6. 13:45–14:30 Keplerův sál
Ztracená Praha: Židovská komunita pod nacistickou nadvládou (Aneta Plzáková, Daniela Bartáková)
Jak vypadal každodenní život Židů v okupované Praze? Kde žili před deportacemi, kam nesměli vstoupit, a za co byli zatýkáni? Mobilní webová aplikace MemoMap nabízí vhled do života židovských obyvatel během holokaustu skrze mapu, která propojuje osobní příběhy, historická data i městský prostor. Na základě tisíců dobových záznamů mapa ukazuje, jak byla židovskému obyvatelstvu omezována svoboda pohybu i každodenní život.
Na přednášky doporučujeme rezervaci předem, ZDE (pero) a ZDE (MemoMap).