Počátkem dubna 2024 byl odborné a laické veřejnosti představen nový vzdělávací a popularizující webový portál Baťovská Zruč, který mapuje působení koncernu Baťa ze Zlína na území středočeského města Zruč nad Sázavou. Firma Baťa zde v roce 1930 otevřela nejprve malou prodejnu obuvi. O deset let později zde začalo vyrůstat celé tovární město sdružené kolem továrního areálu v ohbí nad řekou Sázavou.
„Tovární město Zruč nad Sázavou – Baťov vznikalo ve velmi pohnuté době českých a vůbec evropských dějin,“ připomíná hlavní autor webového portálu Martin Jemelka z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, který na webovém portálu pracuje od roku 2021.
„Na samém konci druhé republiky padlo na půdě koncernového vedení rozhodnutí vybudovat zde jeden z baťovských podnikatelských satelitů. Než vypukla druhá světová válka, započalo se stavebními pracemi, a v prvních dnech roku 1940 již firma vyráběla v moderních továrních prostorech. Než válka skončila, vyráběla se ve Zruči desetina obuvnické produkce v českých zemích,“ doplňuje Martin Jemelka.
Nový webový portál obsahuje základní chronologické souřadnice baťovského podnikání ve Zruči, dvacet hesel věnovaných osobnostem spjatým s baťovskou Zručí a dalších dvacet hesel popisujících památky firemního stavitelství. Autorkou článků o architektuře je Jana Tomalová, která ze Zruče i sama pochází. Součástí webového portálu jsou rovněž odkazy na materiály ke stažení.
„Jednu podstránku jsme věnovali legendárnímu celovečernímu filmu Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky, v němž účinkovali i bývalí baťovci nebo tehdejší obyvatelé Zruče nad Sázavou,“ uvedl Martin Jemelka. V roce 2025 uplyne šedesát let od premiéry Formanova ikonického filmu, který zachycuje peripetie dospívání a prvních lásek právě v kulisách bývalého baťovského podnikového areálu, nad nímž ve druhé polovině 20. století vlály podnikové vlajky Sázavanu, nejvýznamnějšího československého výrobce dětské obuvi.
„Ačkoliv jsme tvorbě webového portálu věnovali již tři roky, stále jsme ještě na začátku. Naším cílem je prostřednictvím webu poskytnout návštěvníkům kopie podnikového tisku Sázavanu, postupně rozšiřovat již existující informace o objektech a osobnostech, a hlavně vytvořit prostor pro sdílení vzpomínek a dokumentů z baťovské a pobaťovské éry,“ plánuje budoucí aktivity Martin Jemelka.
Webový portál cílí na zájemce o moderní dějiny, dějiny filmu a industriální architektury, ale i dějiny kultury a literatury, protože baťovskou Zručí prošli mimo jiné Madla a Ludvík Vaculíkovi.
Webový portál vznikl s podporou Města Zruč nad Sázavou a programu Strategie AV21 Město jako laboratoř změny, řešeného Martinem Jemelkou na půdě Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.
Více informací: https://batovska-zruc.cz
Zdroj textu: SSČ AV ČR