Práce z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, řada D, sv. 4
V současné době je největší část Benešovy písemné pozůstalosti (celkový rozsah 1145 kartonů) uložena v Archivu Ústavu T. G. Masaryka spravovaném Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, další části spravuje Archiv Národního muzea a Archiv ministerstva zahraničních věcí. Některé další dokumenty z Benešova archivu jsou v různých fondech a sbírkách v Archivu Kanceláře prezidenta republiky, v Národním archivu a Husitském muzeu v Táboře. V zahraničí pak v Columbia University Libraries, New York, USA (fond Jaromír Smutný) a Hoover Institution Archives, Stanford, USA (fond Eduard Táborský).
Inventář osobního fondu E. Beneše v Archivu Ústavu T. G. Masaryka je vydáván v 6 dílech o celkovém počtu 1343 stran. Obsahuje společný úvod, který se vztahuje k písemné pozůstalosti E. Beneše jako celku, tj. životopis původce a dějiny fondu. Jednotlivé díly jsou uvozeny archivními charakteristikami, rozbory obsahů a informacemi o uspořádání, za nimi následující inventární seznamy příslušných částí fondu. Písemná pozůstalost je chápána a evidována jako jeden archivní fond Edvard Beneš (značka EB), který má 4 oddíly. První oddíl (EB I) tvoří nejstarší písemnosti politického archivu, tj. písemnosti z let 1918–1938, druhý oddíl (EB II) soustřeďuje veškerou písemnou agendu z let 1939–1945, třetí oddíl (EB III) obsahuje dokumenty z let 1945–1948. Dokumenty soukromé povahy, sbírka dokumentů o politické činnosti v letech 1915–1918, rukopisy, soubor přednášek a projevů, sbírky dokumentů k vědecké literární činnosti a ke psaní pamětí, osobní korespondence a fotografie jsou zařazeny do 4. oddílu (EB IV/1 – EB IV/3).
Přehled dílů:
Ivan Šťovíček – Vlasta Quagliatová – Bohuslav Matouš – Jaroslav Soukup – Zuzana Jirsová – Erik Maršoun – Josef Tomeš – Jan Bílek
978-80-87782-14-9
1343
2013
D 4
Praha : Masarykův ústav a Archiv AV ČR