cart
0
Publications categories

Foto produktu

Paralely a průniky. Česká literatura v časopisech německé moderny (1881–1910)

Lucie Merhautová
360 CZK
Discount 25%
Price without VAT: 360 CZK
Regular price: 480 CZK
Availability: In stock
Delivery: Delivery options

Internacionálnost byla jedním ze znaků evropské moderny, pro české autory představovaly překlady jejich děl do němčiny a referování v časopisech v Německu jednu z možností pronikání do nadnárodních literárních kontextů.

Monografie zkoumá, jak tento proces na přelomu 19. a 20. století proměňoval česko-německé literární relace na internacionální a lokální úrovni, jak vyrůstal z česko-německo-židovských vztahů a zároveň je vždy nově ustavoval, ať již v Praze, českých zemích, mezi Prahou a Vídní či mezi Moravou, Prahou a Vídní.

 

Zájem o malou neznámou slovanskou literaturu nebyl v německých časopisech běžný, pět výkladových kapitol se zaměřuje na ty, které otiskovaly překlady z české literatury nebo články o ní : Auf der Höhe, Die Gesellschaft, Aus fremden Zungen, Das Monatsschrift für neue Litteratur und Kunst a Das literarische Echo. Monografie přináší rovněž překlady dvaceti článků o české literatuře z těchto časopisů a anotovanou bibliografii.

Recenze:http://www.ipsl.cz/index.php?id=1160&menu=e-forum&sub=e-forum&str=text.php

Kniha nominována na Cenu F. X. Šaldy 2016 za vynikající výkon v oblasti umělecké kritiky (zejména literární, divadelní, výtvarné, filmové, televizní, hudební atd.), za mimořádné ediční počiny a práce uměleckohistorické.

Author:

Lucie Merhautová

ISBN:

978-80-8778253-8

Number of pages:

480

Year of publication:

2016

Log in